Sú tri obdobia v roku, kedy sú ľudia najčastejšie chorí. Po Vianociach, po Veľkej noci a po lete. A viete prečo? Určite nie preto, že je chrípková sezóna, či epidémia. Všetky tieto obdobia majú totiž spoločných menovateľov – nekvalitnú stravu, prejedanie sa, menej pohybu a hlavne výrazne zvýšený príjem cukru (či vo forme koláčikov na Vianoce a Veľkú noc alebo vo forme ovocia v lete). Naše telo dostáva extrémne zabrať, čo sa následne hneď prejaví na zdraví. Ako sa dá tomuto predísť?
Neprejedajte sa
To, že sú sviatky neznamená, že váš žalúdok sa zväčšil dvojnásobne. Väčšina ľudí sa však k nemu tak správa. Jedzte iba keď ste naozaj hladní, radšej menšie porcie a častejšie. Vždy by ste mali byť najedení na cca 80%. Ak už cítite, že „máte dosť“, už je neskoro. Váš žalúdok tak nemá dostatok priestoru na správne vytrávenie. Najlepšou pomôckou pri určovaní hraníc je správne žuvanie. Čím pomalšie budete žuvať a čím dlhšie, tým ľahšie si budete vedieť túto hranicu ustriehnuť.
Strážte si cukor
Cukor patrí na prvé miesto v rebríčku nezdravých potravín. Častokrát je nazývaný aj jedom a veľmi oprávnene. Viac si môžete prečítať v článku Cukor – biely jed. Viem, že počas sviatkov je náročné odolať koláčikom, no skúste si na budúci rok nahradiť klasické koláčiky tými zdravšími. Nahraďte biely cukor trstinovým, prípadne ešte lepšie ak použijete kokosový cukor či stéviu. Ak však chcete ochoreniu naozaj predísť, najlepšou variantou je sladiť iba sušeným ovocím alebo sa koláčikom vyhnúť úplne. Obzvlášť počas Vianoc, kedy je vonku zima a telo potrebuje zohrievať. Viac o tom, aké potraviny naše telo zohrejú a aké ochladia sa dozviete v článku JIN a JANG. Okrem toho nadmerné množstvo cukru telo automaticky premieňa na tuky, čím zaťažia ľudia svoju pečeň a samozrejme následne priberajú.
Ovocné „orgie“ v lete
V lete sa síce neprejedáme koláčikmi ako cez sviatky, za to množstvo skonzumovaného ovocia, ktoré dokážeme v lete zjesť nám môže spôsobiť nemalé problémy. Je prirodzené, že telo potrebuje v tomto období trochu schladiť, no nie zmraziť. Ovocie má extrémne JINovú energiu, čiže ochladzujúcu. Z dlhodobého hľadiska je vysoký príjem ovocia veľmi nezdravý pre naše telo. Obličky a slezina neznesú chlad, čo sa následne prejaví studenými rukami či nohami, bolestivou menštruáciou, anémiou, prípadne ženskými problémami a problémami s močovým mechúrom. Existuje však jedna výnimka, kedy zvýšené množstvo ovocia môže byť dokonca liekom. Je to u ľudí, ktorí majú príliš veľa ohnivej stravy, najmä mäsa (jedia mäso min. 1x/deň). To sú však väčšinou muži a tí sa práve ovociu častokrát vyhýbajú. Veľa ľudí dokonca prechádza v lete na surovú stravu. Je však skutočne taká zdravá? To sa môžete dočítať v článku Surová strava. Nobelovu cenu by som rozhodne neudelila človeku, ktorý vynašiel zmrzlinu. Je to najhoršia potravina, ktorú človek mohol vytvoriť. Kombinácia cukru, mlieka, farbív, chladu a tuku je priam toxická pre naše telo. A je neuveriteľné, koľko ľudí konzumuje zmrzlinu dokonca aj v zime.
Pohyb
V lete to s tým pohybom nie je až také zlé, no cez sviatky je to na bode mrazu, hlavne cez Vianoce. Ľudia sedia pred televízorom a pozerajú rozprávky, prípadne sa presunú autom na návštevu k rodine, kde zase iba sedia a jedia. A ako sa má telo zbaviť všetkých tých nekvalitných tukov a cukrov, ktoré pojeme? Zaveďte si každý deň aspoň prechádzky, keď už sa vám nechce cvičiť. Ideálnym riešením by však bol poriadny kardio tréning každý deň, pri ktorom sa vypotíte a vďaka pohybu lymfy sa zbavíte množstva škodlivín v svojom tele. Veľmi jednoducho povedané, chcete jesť koláčiky, tak aspoň makajte :)
Rada na záver
Skúste začať s maličkosťami. Naložte si trochu menšiu porciu než zvyčajne, nahraďte biely cukor trstinovým, pridajte si počas týchto dní trochu pohybu a uvidíte, ako sa budete cítiť. Všetko vyššie spomenuté samozrejme platí aj počas roka, no v týchto troch obdobiach obzvlášť.