Surová strava - je skutočne taká zdravá?

Vitariánstvo, živá strava, raw food – všetko sú to názvy pre jeden z momentálne najvyhladávanejších spôsobov stravovania. Je však skutočne táto forma stravovania vhodná práve pre vás? Je naozaj taká zdravá, ako ju veľa ľudí prezentuje? Predstavme si ju podrobnejšie a vy sa rozhodnite.

Vitariánstvo pochádza od slova Vita, čiže život a predstavuje návrat k živej strave. Podstatou tohto stravovania je vylúčenie akejkoľvek tepelnej úpravy jedla a konzumovanie všetkých surovín v surovom stave. Práve aj z tohto dôvodu sú väčšinou vitariáni zároveň vegetariánmi, prípadne vegánmi, nakoľko konzumáciu surového mäsa veľa ľudí neobľubuje. Nazýva sa tiež surovou stravou, raw stravou či živou stravou.

Ako vyzerá jedálniček vitariána?

Tvorí ho prevažne zelenina, ovocie, orechy, semiačka, byliny a klíčky zŕn či strukovín. Na prvý pohľad vyzerá veľmi stroho, avšak títo ľudia vedia vykreovať zo spomínaných potravín veľa zaujímavých pokrmov. Veľmi pestrá je dnes hlavne škála raw dezertov.

Aké sú výhody živej stravy?

  • živá strava je bohatá na vitamíny, enzýmy a minerály
  • obsahuje veľa vlákniny
  • nie je finančne nákladná a je jednoduchá na prípravu
  • v horúcich dňoch osvieži organizmus

Je vitariánstvo vhodné pre všetkých?

Určite nie. Podiel živej stravy u vitariánov je 100%. Väčšina zástancov živej stravy má tento podiel trochu nižší – okolo 70%. Pre niektorých ľudí je však aj toto % veľmi vysoké až priam nebezpečné. Ak žijete v tropických krajinách, kde sa teploty šplhajú na veľmi vysoké hodnoty, surová strava je tam v zvýšenej miere dokonca žiadúca. V našich podmienkach je tomu ale inak.

Nevýhody živej stravy

Hlavným problémom surovej stravy je jej výrazne JIN-ová energia, teda ochladzujúca. Prináša do tela výrazný chlad a iba malé množstvo tepla (ak je podiel surovej stravy 100%, vtedy neprichádza do tela žiadne teplo), čím trpia mnohé naše orgány. Telo si prirodzene žiada aj teplo, hlavne v období chladného počasia. Dlhodobou konzumáciou surovej stravy výrazne zaťažujete najmä slezinu a obličky. Tieto dva orgány neznesú chlad, potrebujú na svoje fungovanie teplo. A pokiaľ im ho nedáte, telo začne postupne kolabovať. Títo ľudia mávajú väčšinou studené ruky a nohy, bývajú anemickí, majú bledú tvár, ich stolica je redšia, na malú potrebu chodia veľmi často a ich spánok je veľmi zlý. Je len otázkou času, kedy môže prísť vážnejšie ochorenie. Ja sama som si prešla týmito symptómami, keď som sa stravovala podľa zásad vitariánstva. Môžete sa o tom dočítať v mojej knihe Vedomá cesta za zdravím.

Keďže sa oslabí slezina, oslabí sa aj celé trávenie. Ľudí konzumujúcich prevažne surovú stravu môžu trápiť nasledovné problémy:

  • nadúvanie
  • zvýšená plynatosť
  • krúčanie v bruchu
  • kŕče
  • rôzne iné ťažkosti

Dlhodobo oslabované spomínané orgány môžu následne u žien vyvolať problém s menštruáciou, ktorá môže byť potom veľmi bolestivá, prípadne nepravidelná až žiadna.Okrem toho je surová strava ťažšie stráviteľná než uvarená, žalúdok musí túto stravu neustále "zohrievať", čím dochádza k prehrievaniu tohto orgánu. To môže vyvolať rôzne zápalové stavy v tele.

Konzumenti surovej stravy väčšinou príjimajú väčšie množstvo orechov a tukov, nakoľko sa nimi snažia získať už spomínané teplo. Náš organizmus však nedokáže spracovať viac ako 6 polievkových lyžíc orechov denne (max 2 lyžice naraz) a preto pri väčšom množstve dostáva poriadne zabrať naša pečeň (nadmerná konzumácia tukov). Zastáncovia tohto výživového smeru väčšinou argumentujú tým, že do tela potrebujeme dostať vitamíny, minerály a enzýmy a tie sa nachádzajú iba v surovej strave. Omyl! Nachádzajú sa aj v uvarenej strave, dokonca niektoré sa uvoľňujú až po dlhom varení. Takisto si treba uvedomiť, že vitamíny a minerály sú mikroživiny, čiže naše telo ich potrebuje v mikro dávkach. A áno, v surovej strave ich je viac, no "čistý zisk", ktorý máme z uvarenej stravy je oveľa vyšší ako pri tej živej a je hlavne absolútne postačujúci pre naše zdravie.

Rada na záver

100% konzumácia surovej stravy nie je vhodná pre nikoho, nakoľko obličky a slezina potrebujú na svoje správne fungovanie teplo. V zime sa vyhýbajte surovej strave čo najviac, ak nepatríte k výrazne mäsovým konzumentom, vtedy si môžete dopriať šalát aj v zime. Ak mávate studené ruky a nohy, prípadne chlad v celom tele, vyhoďte zo svojho jedálnička všetku surovú stravu a nahraďte ju varenou. Živú stravu naďalej konzumujte, ale iba vo veľkosti malej misky ako doplnok k hlavnému, tepelne upravenému jedlu.

Ďalšie články v kategórii

Strava

Káva - piť či nepiť?

Káva je v dnešných dňoch používaná ako hlavný stimulačný prostriedok. Kedysi to tak ale vôbec nebolo. Pila sa ako delikatesa, ako niečo veľmi výnimočné. Ľudia si skôr užívali jej chuť a vôňu, než jej povzbudivý účinok. A keďže jej negatíva výrazne predchádzajú jej pozitíva, odporúčam sa k týmto starým zvykom rozhodne vrátiť.

Kategória
Strava
14.3.2023
Čítať ďalej→

Dá sa v lete chrániť pred spálením stravou?

Áno, dá. A veľmi dobre. Slnečné lúče v lete sú, samozrejme, pre nás veľmi prospešné, zohrievajú najmä naše obličky. No z pohľadu energetického, má slniečko extrémne ohnivú, jangovú energiu. Keď si zoberieme oheň ako ho všetci poznáme, pre neho je najväčším strašiakom voda, pretože prináša so sebou opačnú polaritu, teda chlad. A takisto to funguje aj v našom tele. Čím viac chladivých potravín budeme konzumovať, tým rýchlejšie sa spálime. Keď sa spätne pozriem do svojej minulosti, tak nechcenú červenú pokožku som mala hlavne v období, keď som bola vitariánka. A tu je presne pes zakopaný.

Kategória
Strava
1.7.2022
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie