Očisty sú v dnešnej dobe veľmi populárne, nájdete o nich množstvo informácii. Sú však naozaj také účinné a zdravé ako sa hovorí? Prinášam vám zoznam základných omylov, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri očistách.
Očista ryžovou kúrou
Základom fungovania imunitného systému je naše hrubé črevo. Preto aj očista hrubého čreva by mala byť vždy prvoradá. Očista ryžovou kúrou je očista, počas ktorej konzumujete buď 21 alebo 40 dní iba ryžu. Vaše hrubé črevo bude prečistené (ak použijete celozrnnú ryžu – pri všetkých ostatných druhoch ryže zostane črevo zanesené), no vaše ostatné orgány nie. Táto očista je veľmi jednotvárna. Prestavte si, že by ste robili vo svojom byte veľké upratovanie, no nakoniec by ste upratali iba jednu izbu. Presne to dosiahnete ryžovou kúrou. Všetky ostatné izby (orgány) zostanú špinavé (oslabené). A ešte máte tu smolu, že pokiaľ jeden z orgánov výrazne predimenzujete (prečistíte) a ostatné necháte zanedbané, tak tie svoju energiu ešte viac oslabia na úkor toho jedného. Ak sa rozhodnete očistiť si iba hrubé črevo, zvoľte radšej očistnú techniku shankpraksalanu. Trvá iba pár hodín a je veľmi intenzívna.
Očista surovými šťavami
V dnešnej dobe je veľmi populárna tzv. raw strava alebo surová strava. Väčšinou práve zastanci tejto formy stravovania volia ako očistné prostriedky zeleninové či ovocné šťavy. Zeleninové smoothies sú vhodnou voľbou pre ľudí konzumujúcich veľa mäsa, no u všetkých ostatných môžu častokrát urobiť ešte väčšiu škodu. Prečítajte si o vplyve surovej stravy na nás organizmus. Ako už bolo spomenuté vyššie, základom správnej očisty je prečistenie hrubého čreva. Odšťavená zelenina má silu prečistiť vašu krv, no nánosy vytvorené v hrubom čreve „neprebije“. U žien, ktorým býva zima, mávajú studené nohy, prípadne u ľudí s oslabenými obličkami, je táto forma očisty dokonca nevhodná. Prináša do tela veľmi silný chlad, čím sa ich zdravotné problémy iba zvýraznia.
Nedotiahnutá očista
Ak už s akoukoľvek očistou začnete, je veľmi dôležité, aby ste ju dotiahli do konca. Častokrát si ľudia nezvážia všetky faktory a s očistou končia predčasne. Zistite si všetky podrobnosti k danej očiste ešte než s ňou začnete, vždy sa obracajte na odborníkov, prípadne ľudí, ktorí už majú dlhoročné skúsenosti. Nájdite si na ňu vhodný čas a miesto. Nikdy ju nepodceňujte. Vaše telo by malo čo najviac odpočívať v tomto období, nemali by ste ho extrémne preťažovať.
Pitný režim
Poslednou, no nie menej dôležitou chybou, ktorú ľudia robia pri očiste je nesprávny pitný režim. Zvyčajne si myslia, že keď robia očistu, môžu piť vody koľko len chcú. To je však omyl. Výrazne tým zaťažíte obličky, ktoré nebudú stíhať a následne sa vám môžu objaviť zdravotné problémy. To, či je váš pitný režim v poriadku si odsledujte vždy na svojej malej potrebe. Na záchod by ste mali ísť od 3-6-krát za deň. Ak idete menej, pijete vody málo. Ak chodíte naopak viac, znížte príjem tekutín počas dňa.Ideálna očistaAká je teda ideálna očista? Očista podľa piatich elementov. Počas tejto očisty prečistíte všetky orgány v svojom tele, výrazne naštartujete svoju energiu, zbavíte sa nánosov v svojich črevách, schudnete niekoľko kíl (ak máte z čoho) a hlavne, nebudete vôbec hladovať (práve naopak, jesť môžete koľko vám telo ráči).
Rada na záver
Ak neviete ako si správne očistu urobiť, môžete ma kontaktovať a dohodnúť si osobné stretnutie.