Delená strava - správne či nesprávne kombinácie jedál

O delenej strave ste už určite počuli. Častokrát sa volí ako forma diety. No v skutočnosti je to jeden z veľmi dôležitých faktorov pri našom zdraví. Ako vplývajú jednotlivé nesprávne kombinácie jedál na naše telo? Čo s čím áno a čo s čím nie?

Trávenie bielkovín a sacharidov

Filozofiu delenej stravy vytvoril Dr.Howard Hay z New Yorku okolo roku 1904, keď ho vlastné zdravotné problémy prinútili zamyslieť sa nad tým, ako sa dožiť ďalšieho roku. Veľmi ho zaujala štúdia ruského fyziológa Ivana Petroviča Pavlova. Z jeho štúdií vyplýva, že trávenie škrobov trvá asi 2 hodiny a bielkoviny sa strávia za približne 4 hodiny. Ak sa však škroby a bielkoviny skonzumovali spolu, tak trávenie trvalo okolo 13 hodín. Z toho vyplýva aj základná a hlavná zásada delenej stravy – nekombinovať živočíšne bielkoviny so sacharidmi (škrobmi, obilninami).

Nefunkčné enzýmy

Na strávenie živočíšnych bielkovín je potrebný enzým pepsín, ktorý sa vylučuje v žalúdku. Enzým pepsín správne funguje iba vo veľmi kyslom prostredí, ktoré musí byť zachované po dobu niekoľkých hodín, inak sa bielkoviny nestrávia. Ak však skonzumujete akýkoľvek sacharid v rovnakom čase ako živočíšnu bielkovinu, uvoľní sa spoločne so slinami aj enzým ptyalín a ďalšie zásadité látky, ktoré sa zmiešajú v ústach. Telo tak príjma stravu, pri ktorej dochádza zároveň k vylučovaniu kyslých aj zásaditých podporných štiav a tie sa navzájom neutralizujú. Tak vzniká v žalúdku tekutina, v ktorej sa správne nestrávi ani bielkovina, ani škrob. Namiesto toho začnú bielkoviny hniť a škroby kvasiť a nám ostane iba brucho plné baktérií.

Začarovaný kruh

Hnilobný proces bielkovín má za následok tvorbu toxínov, fermentácia sacharidov zase spôsobuje podráždenie črevných slizníc. Tým vzniká začarovaný kruh. Ak máte v svojom jedálničku živočíšne bielkoviny, jediná vhodná kombinácia ku nim je zelenina.

Najčastejšie kombinácie živočíšnych bielkovín a obilnín:

  • mäso s ryžou alebo zemiakmi
  • cestoviny so syrom-
  • chleba so šunkou a syrom
  • hamburger, toast
  • omeleta s chlebom
  • bryndzové halušky

Bielkoviny a jednoduché cukry

Bielkovina a cukor tiež nie je vhodná kombinácia. Všetky cukry bez rozdielu zabraňujú sekrécií žalúdočných štiav. K tráveniu cukru totiž nedochádza ani v ústach, ani v žalúdku, ale až v tenkom čreve. Ak si teda doprajete za rezňom sladký koláčik, cukry jednak zabránia tráveniu bielkovín, pretože zabránia sekrécií  žalúdočných štiav, jednak zbytočne uviaznu v žalúdku, miesto toho, aby putovali do tenkého čreva. V dôsledku toho dochádza ku kvaseniu týchto cukrov, takže sa do tela začnú šíriť škodlivé toxíny a plyny.

Bolo dokázané, že ak dostanete do úst naraz škrob a cukor, slinné žľazy vylúčia sliny bez obsahu ptyalínu, potrebného na trávenie škrobu. Škrob tak putuje do žalúdka vo svojej pôvodnej podobe a cukor namiesto putovania  do tenkého čreva ostáva čakať v žalúdku tiež. Za tú dobu začne kvasiť, čím bráni tráveniu škrobu. Kombinácia chleba s medom alebo džemom je preto viac než nevhodná, takisto to platí pre osladené cereálie, či pocukrované buchty.

Prečítajte si, aké ďalšie chyby pri stravovaní najčastejšie robíme.

Rada na záver

Ak si nezapamätáte z tohto článku nič iné než to, že živočíšne bielkoviny sa nesmú kombinovať so sacharidmi, svojmu telu obrovsky pomôžete.

Ďalšie články v kategórii

Strava

Káva - piť či nepiť?

Káva je v dnešných dňoch používaná ako hlavný stimulačný prostriedok. Kedysi to tak ale vôbec nebolo. Pila sa ako delikatesa, ako niečo veľmi výnimočné. Ľudia si skôr užívali jej chuť a vôňu, než jej povzbudivý účinok. A keďže jej negatíva výrazne predchádzajú jej pozitíva, odporúčam sa k týmto starým zvykom rozhodne vrátiť.

Kategória
Strava
14.3.2023
Čítať ďalej→

Dá sa v lete chrániť pred spálením stravou?

Áno, dá. A veľmi dobre. Slnečné lúče v lete sú, samozrejme, pre nás veľmi prospešné, zohrievajú najmä naše obličky. No z pohľadu energetického, má slniečko extrémne ohnivú, jangovú energiu. Keď si zoberieme oheň ako ho všetci poznáme, pre neho je najväčším strašiakom voda, pretože prináša so sebou opačnú polaritu, teda chlad. A takisto to funguje aj v našom tele. Čím viac chladivých potravín budeme konzumovať, tým rýchlejšie sa spálime. Keď sa spätne pozriem do svojej minulosti, tak nechcenú červenú pokožku som mala hlavne v období, keď som bola vitariánka. A tu je presne pes zakopaný.

Kategória
Strava
1.7.2022
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie