Nie je nič lepšie ako začať svoj deň zeleným jačmeňom. Jeden pohár tohoto nápoja predstavuje dve porcie surovej zeleniny. Jeho príprava vám zaberie iba pár minút, no energiu vám vďaka svojmu zloženiu dodá na celý deň. Okrem toho jeho tekutá forma zabezpečí lepšiu vstrebateľnosť.
Zelený jačmeň patrí medzi najstaršie obilniny vôbec, jeho počiatky siahajú až do obdobia staroveku, kde ho ľudia využívali pre uzdravujúcu silu jeho výhonkov. Bol dokonca viac rozšírený ako pšenica, nakoľko v porovnaní s ňou je menej náročný na prírodné podmienky.
Prečo je zelený jačmeň výnimočný?
Nájdete v ňom všetko, čo vám bežne na tanieri chýba. Výraznou vlastnosťou je jeho komplexnosť. Všetky fytolátky obsiahnuté v ňom pôsobia súbežne, navzájom podporujú svoju vstrebateľnosť a využiteľnosť.
Zopár zaujímavosti k jeho zloženiu
- Bolo dokázané, že v zelených potravinách sa nachádza približne 600 druhov karotenoidov, naproti tomu v syntetických produktoch iba 3.
- Obsahujú aminokyselinu tryptofan, o ktorej ste možno nikdy nepočuli a pritom je veľmi dôležitá pre kvalitu vašeho života. Z tryptofanu sa tvorí serotonín – hormón radosti. S poklesom serotonínu prichádza k únave a depresiám. Okrem toho sa tento hormón k večeru premieňa na melatonín, vďaka čomu lepšie zaspávame.
- Neoddeliteľnou súčasťou zelených potravín, a tiež zeleného jačmeňa či chlorelly, je chlorofyl. Chlorofyl je organická molekula, ktorá má v svojom centre atóm horčíka. Úlohou chlorofylu je zachytiť v sebe slnečnú energiu a umožniť jej zabudovanie do chemických zlúčenín, hlavne sacharidov – bežne poznané pod názvom fotosyntéza. Štruktúra chlorofylu je veľmi podobná nášmu krvnému farbivu hemoglobínu. Práve z tohoto dôvodu je konzumácia zelených potravín veľmi prínosná pre anemických jedincov. Zelená krv v potravinách sa mení na našu červenú, zlepšuje krvný obraz, urýchľuje hojenie rán a bráni zápalom.
Čo obsahuje zelený jačmeň?
Vitamíny
- Beta karotén, vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, E, H, K.
Minerály a stopové prvky
– draslík, forfor, horčík, chróm, jód, kobalt, mangán, meď, selén, síra, sodík, vápnik, zinok a železo.
Aminokyseliny
– cystein, fenylalanin, glycin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, metionin, prolin, serin, tryptofan, tyrosin, valin.
Množstvo iných látok
- nesmieme zabudnúť na už spomínaný chlorofyl, tuky, vlákninu a enzýmy.
Skvelý detoxikátor
Účinok zeleného jačmeňa výrazne napomáha pri zakyslenom organizme. Tento zelený nápoj je vysoko zásaditý, jeho pH je totožné s pH materského mlieka.
Štúdií potvrdzujúcich jeho účinnosť pri rôznych ochoreniach je neúrekom. Spomeniem okrajovo iba zopár z nich. V roku 78 bolo dokázané, že zelený jačmeň dokáže metabolizovať niektoré insekticídy a chemické aditíva pridávané do potravín a o rok na to bola zistená jeho schopnosť neutralizovať toxíny. To robí zo ZJ skvelého detoxikátora. V roku 1975 bol zelený jačmeň testovaný u ľudí s rôznymi kožnými problémami, u ktorých po aplikácií zeleného prášku došlo k výraznému zlepšeniu. Veľmi dobré výsledky boli hlavne dokázané u pacientov s atopickým ekzémom.
Znižuje cholesterol
V roku 2002 potvrdili vedci schopnosť ZJ znižovať hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a voľných radikálov, čo sú rizikové faktory vzniku aterosklerózy. V roku 1985 sa potvrdili štúdiou veľmi priaznivé vplyvy ZJ na žalúdočné a dvanástnikové vredy. Vynikajúce výsledky sú dokázané u ľudí trpiacich zápchou. Vláknina, chlorofy a ďalšie látky obsiahnuté v ZJ výrazne podporujú peristaltiku čriev a pomáhajú neutralizovať toxíny v hrubom čreve. Na rozdiel od preháňadiel nemá ZJ nežiadúce účinky a nie je návykový.
Lieči ochorenia
Okrem všetkých vyššie spomenutých je jeho účinnosť dokázaná pri mnohých ďalších ochoreniach, napríklad:
- alergie
- reumatické ochorenia
- infekcie dýchacích ciest
- gynekologické a klimakterické problémy
- dna
- problémy s prostatou
- zrakové problémy
- alzheimerova choroba a rakovina.
Nápoj zo zeleného jačmeňa
Príprava výživného nápoja zo zeleného jačmeňa je veľmi jednoduchá – 1 čajová lyžička ZJ na 1,5dcl vlažnej vody. Ak patríte k zimomravým, môžete si pridať do nápoja umeocot, ktorý tomu dodá zohrievajúcu energiu. Pre deti je dobré dochutiť nápoj jablkovou šťavou.Tak ako pri potravinách, tak aj pri ZJ je veľmi dôležité zvoliť si správnu kvalitu. Ak chcete vedieť, ktorý ZJ je ten najlepší, kontaktujte ma.