Ľudia si predstavuju riasy ako dlhé pletence, ktoré povievajú v mori alebo ako hustý planktón. Chlorela je jednobunková smaragdovo zelená sladkovodná riasa, ktorá patrí k jedným z najstarších organizmov žijúcich na Zemi. Do dnešnej doby prežila vďaka svojej genetickej stabilite, tvrdosti a účinnému mechanizmu opráv DNA. Za dlhú dobu svojej existencie si musela vyvinúť obranné mechanizmy proti vírusom, toxínom, hubám, plesniam, žiareniu a iným škodlivinám. Dokáže na seba naviazať až 90% všetkých škodlivých látok a napriek tomu existovať. V roku 1890 ju objavil mikrobiológ Beijerninck, no bližšieho skúmania sa dočkala až v roku 1940. Najväčším konzumentom tejto riasy sú Japonci, pohltajú asi 1000 ton ročne. Po druhej svetovej vojne, zasiahnutí dvoma atómovými bombami bola krajina na „kolenách“ a potrebovala výživu. Našli chlorellu.
Chlorella má najvyšší obsah chlorofylu spomedzi všetkých rastlín, v obsahu niektorých vitamínov absolútne vedie. Napr. vitamínu B12 obsahuje viac než hovädzia pečeň či pivovarské kvasnice, vitamínu C má 17-krát viac ako pomaranče. Okrem toho má 11-krát viac vápniku ako kravské mlieko.
Zloženie chlorelly
Vitamíny
- Beta karotén, vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, E, H.
Minerály a stopové prvky
- draslík, forfor, horčík, jód, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok a železo.
Aminokyseliny
- fenylalanin, isoleucin, leucin, lysin, metionin, threonin, tryptofan, valin, alanin, arginin, glycin, histidin, prolin, serin.
Ďalšie látky
- chlorofyl, luteín, tuky, nukleové kyseliny, vlákninu a enzýmy.
Chlorella okrem všetkého vyššie spomínaného však obsahuje aj niečo, čo v iných potravinách nenájdeme – komplex vysoko účinných látok známych pod skratkou CFG – chlorellový rastový faktor. Zamilujú si ju všetci pre jej osviežujúci, energizujúci efekt. Obsahuje hlavne vysoký podiel nukleových kyselín – DNA a RNA. Americký lekári považujú ničenie DNA a RNA v ľudských bunkách za jednu z hlavných príčin predčasného starnutia. Okrem toho vytvárajú nukleové kyseliny prospešnú mikroflóru čreva.
Springhillský vedci v knihe Jde o život uvádzajú štatistiku dokazujúcu problém toxicitity. Podarilo sa im zozbierať údaje z 236 mŕtvych detičiek usmrtených bez akejkoľvek viditeľnej príčiny. Po skúmaní na ňu prišli - bola ňou práve toxicita. Jednu tretinu váhy ich tela tvorili toxické usadeniny. Z jedovatých látok tvorili cca 50% lepok, 30% odpad z kravského mlieka a 20% plesňové a bakteriálne usadeniny. 171 detí mali v telíčku toľko lepku, že ich orgány nemohli vôbec fungovať. Chlorella svojím zložením dokáže na seba tieto toxické látky naviazať a umožniť ich vylúčenie prostredníctvom stolice. Účinnosť chlorelly bola dokázaná aj pri znížení rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Po podávaní chlorelly pacientom s vysokým diastolickým tlakom po dobu dvoch mesiacov, došlo k zlepšeniu o 25%. Ďalšie štúdie dokazujú jej priaznivý vplyv na trávenie a celý žalúdočný trakt. Významnú úlohu zohráva chlorella v prevencii tvorby žalúdočných vredov, šírení Helicobactera pylori, výborné výsledky boli dokázané aj pri ulceróznej kolitíde. Tak ako pri zelenom jačmeni, tak aj pri chlorelle bolo štúdií o účinku a prospešnosti pre naše telo robených nespočetné množstvo a jej prínos v našom živote je nepopierateľný.Na trhu je dnes už obrovské množstvo dostupnej Chlorelly, je však veľmi dôležité si vybrať tú správnu. Ak chcete vedieť, ktorá je tá správna, ako ju užívať a prečo, kontaktujte ma.
Prečítajte si tiež: Zelený jačmeň - nápoj zdravia.
Rada na záver
Ak nechcete robiť veľké zmeny v svojom jedálničku, no napriek tomu sa chcete cítiť lepšie, zabezpečte si Chlorellu.